چربی مناسب در غذای بچه ها

چربی مناسب در غذای بچه ها

Feeding - in - alarm - Recreation

والدین به چربی های موجود در غذای کودکان توجه کنند

چربی ها برای فعالیت های حیاتی بدن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. اما همین چربی ها باعث بروز مشکلاتی که شایع ترین آنها چاقی است می شوند. چربی های اشباع شده از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی هستند ، پس پدران و مادران باید به برنامه غذایی کودکشان و میزان چربی مصرفی او توجه داشته باشیند.

شیر مادر، چربی مورد نیاز نوزاد را تا شش ماهگی به طور کامل تامین می ‌کند. توصیه ‌های مهم در تغذیه نوزاد، استفاده از شیر مادر از بدو تولد و تغذیه انحصاری او تا پایان شش ماهگی است، یعنی تا شش ماه کودک به هیچ غذای دیگری احتیاج ندارد؛ حتی به آب احتیاج ندارد و همه ی نیاز خود را می‌ تواند از طریق شیر مادر به ‌دست آورد، البته نوع چربی ‌های موجود در شیر مادر به نوع تغذیه مادر بستگی دارد و اگر مادر در نوع چربی که مصرف می‌ کند نکات لازم را رعایت کند و کمتر از چربی‌ های اشباع شده استفاده کند و روغن‌های جامد را کنار بگذارد فرمول شیر او متناسب ‌تر می‌ شود.

یاد آوری می کنم که به دلیل کمبود ویتامین D و A در کشور تجویز قطره ویتامین A و D به نوزادان از ۱۵ روزگی بدو تولد تا دو سالگی الزامی است.
مصرف سبزی و میوه تازه، ریزمغذی ‌های مهمی را به بدن کودک می رساند و سیستم ایمنی او را تقویت می ‌کند.

کودک بعد از شش ماهگی غذای کمکی دریافت می ‌کند چون شیر، به تنهایی برای تغذیه وی کافی نیست ولی باز توصیه مهم این است که تا یک سالگی در هر وعده غذایی اول مادر به او شیر بدهد و بعد غذای کمکی، چون غذای کمکی هر چه باشد نمی ‌تواند بهتر از شیر مادر باشد.

کودک بعد از یک سالگی بیشتر غذا می‌ خورد و تا پایان دو سالگی هم از شیر مادر تغذیه می ‌شود ولی نگاه به غذای کودکی که به شدت در حال رشد است اهمیت ویژه دارد.

می ‌دانیم که کودکان علاوه بر رشد سریع، جنب‌ وجوش و تحرک زیادشان نیاز آن ها را به مواد پرانرژی بیشتر می کند، برای همین اگر کودک وزن مناسب قد خود را ندارد، نباید هیچ‌ گونه محدودیتی در مورد مصرف غذا و چربی داشته باشد.

روش تغذیه کودک و نوع غذاهایی که برای او انتخاب می ‌کنیم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون ذایقه او در همین دوران شکل می‌ گیرد.

اگر کودک بر اساس کارت پایش رشد، چاق است باید بدانیم که بازی‌ های کودکانه او را به جای نشستن پای تلویزیون و کارتون دیدن به بازی‌ هایی پُرتحرک تغییر دهیم؛ تنوع و تعادل را در تغذیه کودکان خود فراموش نکنیم؛ و سعی کنیم ذایقه او از ابتدا با انواع سبزی‌ ها، صیفی‌ ها و میوه‌ ها آشنا شود.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *