قسمت های مختلف یک فرد بالغ

قسمت های مختلف یک فرد بالغ

Parts of the - different - a - adult person

استخوان بندی یک فرد بالغ و قسمت های آن

تعداد استخوان های یک فرد بالغ ۲۰۶ عدد است که این تعداد ممکن است در شرایط نابهنجار معین کاهش یافته یا افزایش پیدا کند . از جمله افزایش تعداد دنده ها را می توان ذکر کرد که در این حالت تعداد کل استخوان ها به ۲۰۸ افزایش خواهد یافت یا وقتی که یک استخوان ویژه جذب شده باشد که در این صورت این تعداد از ۲۰۶ کمتر خواهد بود.

 

از تعداد کل استخوانهای فوق ،سر که به حالت تعادل روی ستون مهره ای قرار گرفته و با اولین مهره مفصل می شود از ۲۲ استخوان پهن (تخت) ، منحنی یا نامنظم تشکیل شده است. کاسه سر ۸ استخوان و صورت ۱۴ استخوان از این تعداد را به خود اختصاص داده است. ستون مهره ای ۲۶ مهره دارد که اگرچه در ابتدا این تعداد بیشتر بوده اما از جوش خوردن ۵ استخوان مهره خاجی و ۳ مهره الی ۵ مهره استخوان دنبالچه ساخته می شود به همین دلیل تعداد قطعات ستون مهره ای ۲۶ عدد محاسبه می شود. اندام های بالایی هر کدام از ۳۲استخوان و اندام های پایینی از ۳۱ استخوان تشکیل شده اند (این اختلاف به استخوان های مچ دست و پا مربوط می شود ).در زیر چانه و جلوی گردن استخوان واحدی به نام لامی قرار دارد که تقریبا به شکل نعل اسب بوده و تحدب آن به طرف خارج است.
علاوه بر استخوان های ذکر شده در گوش داخلی سه قطعه استخوان کوچک به نام های چکشی سندابی و رکابی قرار دارد. قفسه سینه از ۱۲ جفت استخوان قوسی شکل به نام دنده تشکیل شده است که در قسمت جلو با استخوان جناغ و در پشت با مهره ها مفصل می شوند.استخوان ریز دیگری به نام استخوان های کنجدی در میان وتر های عضلات وجود دارد که در تعداد ذکر شده به حساب نمی آید.

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *