استفاده از داروی غلط برای درمان ارومیه

سلامت نیوز:اخیرا زمزمه ورود گونه‌های خارجی گونه‌های شور‌پسند به ایران مطرح شده است. با توجه به آنکه یکی از طرح‌های مصوب هیأت وزیران برای احیای دریاچه ارومیه کشت گونه‌های سالیکورنیا است (ردیف ۷۸طرح‌های مصوب احیای دریاچه ارومیه)، این نگرانی وجود دارد که مجریان این طرح با ورود گونه‌های خارجی ذخایر ژنتیک کشور را تهدید کنند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر حسین آخانی در همشهری آنلاین نوشت: یکی از بزرگ‌ترین فجایع زیستی در دنیا انتقال بذر گیاهان مختلف و نمونه‌های زنده سایر موجودات به مناطق دیگر خارج از زیستگاه طبیعی آنها‌ست.

اگر چه بسیاری از گیاهان اقتصادی و جانوران اهلی از دیر‌باز به مناطق مختلف دنیا برده شده است، ولی ورود گونه‌های زیستی وحشی به مناطق دیگر چالش‌ها و خسارات زیادی به دنیا وارد می‌کند. به‌دلیل خسارت‌هایی که گونه‌های وارداتی ایجاد می‌کند قوانین بسیار سختگیرانه برای ورود و خروج ژرم پلاسم (نمونه زنده) در بسیاری از نقاط دنیا وجود دارد. مثلا در استرالیا حتی استفاده از کفش کتانی برای مسافرانی که از خارج به آن کشور وارد می‌شوند ممنوع است چون خطر این وجود دارد که بذری ناخواسته با کفش مسافر به آن کشور منتقل شود. کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند «کنوانسیون کنترل و مدیریت آب توازن و رسوبات کشتی‌ها» به‌دلیل جلوگیری از انتقال گونه‌های دریایی در سال ۲۰۰۴مصوب شد تا کشتی‌ها نتوانند با خالی کردن آب توازن از نقطه‌ای به نقطه دیگر گونه‌های دریایی را منتقل کنند.علاوه بر این، کنوانسیون تنوع زیستی برنامه جدی برای ممانعت از انتقال گونه‌های مهاجم به کشورهای دیگر دارد. ایران هر دو کنوانسیون را امضا کرده و موظف به رعایت مفاد آن است.

در کشور ما ورود گونه‌های زیستی خسارت‌های زیادی به تنوع زیستی کشور وارد کرده است. برای نمونه ورود گونه شانه‌دار دریایی به دریای مازندران و سرخس آزولا به تالاب‌های شمال و همچنین گونه سمر یا کهور آمریکایی به جنوب ازجمله فجایع بزرگی هستند که خسارت‌های آنها به کشور ما هم از نظر اقتصادی و هم از نظر تنوع زیستی بسیار بالاست. برای نمونه ماهی کیلکا به‌دلیل ورود شانه‌دار دریایی به‌شدت کاهش یافت و سرخس آزولا هم به تنوع گونه‌های گیاهی آبزی و هم به ماهی‌های تالاب‌های شمال بسیار خسارت وارد کرد. اما اخیرا زمزمه ورود گونه‌های خارجی گونه‌های شور‌پسند به ایران مطرح شده است. با توجه به آنکه یکی از طرح‌های مصوب هیأت وزیران برای احیای دریاچه ارومیه کشت گونه‌های سالیکورنیا است (ردیف ۷۸طرح‌های مصوب احیای دریاچه ارومیه)، این نگرانی وجود دارد که مجریان این طرح با ورود گونه‌های خارجی ذخایر ژنتیک کشور را تهدید کنند.

این نگارنده نزدیک ۳ دهه است که جنس سالیکورنیا در ایران و کشورهای مجاور را مطالعه می‌کند. اتفاقا در ۲ هفته گذشته در همایش بین‌المللی گیاهان راسته میخکیان که در برلین برگزار شده بود شرکت داشتم و به همراه دانشجویان آخرین نتایج تحقیقات این گیاهان در آنجا ارائه شد. براساس مطالعات دقیق میدانی طی ۳ دهه و مطالعات مولکولی و کشت گلخانه‌ای ۸گونه سالیکورنیا در ایران به‌صورت بومی رشد می‌کنند. این تعداد حدود ۴۰درصد تنوع گونه‌های این جنس در جهان با ۲۰گونه است. حداقل ۲ گونه آنها در آذربایجان غربی و شرقی و اطراف دریاچه ارومیه به فراوانی وجود دارند. بدیهی است که ورود بذر هرگونه دیگری با منشأ خارجی به‌خصوص از اروپا و آمریکا تهدید جدی برای ذخایر ژنتیک کشور محسوب می‌شود.

انتظار ما از مدیران آن است که از علم و دانشی که برای آن هزینه‌های مادی و انسانی زیادی صرف شده است بهره گیرند. طبیعت رنجیده ایران توان آزمون و خطای بیشتر را ندارد. زمانی ما به آنهایی که سد‌سازی‌ می‌کردند بارها گفتیم که ایران توان تحمل این همه سد را ندارد. ولی ما را متهم به احساسی بودن می‌کردند. حال که منابع آبی کشور رو به اتمام است وزیر نیرو اعتراف می‌کند که لازم است پروژه‌های سد‌سازی‌ متوقف شود. اگر در آن زمان به این توصیه‌ها توجه می‌شد صدها میلیارد تومان از منابع مالی کشور هدر نمی‌رفت و آبخوان‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌های ما خالی نمی‌شد و شهرهای ما هم بدین‌شکل نا‌موزون رشد نمی‌کرد. اینجا هم به دوستان خودمان – که اتفاقا چون نگارنده هم سواد دانشگاهی دارد و هم دست بر تحقیق و مقاله – توصیه می‌کنم که به این تذکرات توجه جدی کنند. این سرزمین رنجور بیش از این توان تحمل داروی غلط را ندارد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *