علل تهوع صبحگاهی در دانش‌آموزان

سلامت نیوز:فوق تخصص گوارش کودکان با بیان علل تهوع در کودکان، گفت: نداشتن وقت کافی برای خوردن صبحانه و پوشیدن لباس و دیرکردن سرویس مدرسه می‌تواند عامل تهوع صبحگاهی در دانش‌آموزان باشد. 

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، حسین علی‌مددی در پاسخ به سؤال شهروندی درباره علل تهوع در کودکان اظهار داشت: تهوع ممکن است به‌صورت حاد و ناگهانی ایجاد شود که شایع‌ترین علت آن عفونت‌های ویروسی دستگاه گوارش است که تحت عنوان اسهال و استفراغ شناخته می‌شود.
وی ادامه داد: نوع دیگری از تهوع، مزمن است که بیش از دو هفته طول می‌کشد و علل مختلفی مانند رفلاکس و برگشت غذا از معده و مری، آلرژی‌های گوارشی،‌ استرس، برخی انگل‌ها، عفونت‌های سینوزیت، انسداد دستگاه گوارش، مشکلات مغزی، بیماری‌های ارثی و کلیوی دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: کودکانی که دچار رفلاکس می‌شوند، بیدار شدن‌های مکرر شبانه و تهوع صبحگاهی دارند. همچنین کودکانی که دچار آلرژی‌های گوارشی می‌شوند و به یک یا چند ماده غذایی حساسیت دارند با مصرف آن ماده غذایی دچار تهوع بیش‌تری می‌شوند.

* علل تهوع صبحگاهی در دانش‌آموزان
این فوق تخصص گوارش کودکان با بیان اینکه استرس می‌تواند موجب تهوع به‌ویژه در دانش‌آموزان شود، اظهار داشت: نداشتن وقت کافی برای خوردن صبحانه و پوشیدن لباس و دیرکردن سرویس مدرسه می‌تواند عامل تهوع صبحگاهی در دانش‌آموزان باشد.
وی افزود: برخی انگل‌ها مانند ژیاردیا که در ابتدای روده کوچک وجود دارد، موجب تهوع و بوی بد دهان می‌شود. همچنین عفونت‌های سینوزیت با تهوع و استفراغ همراه است.

* انسداد دستگاه گوارش و مشکلات مغزی علل تهوع در کودکان
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: برخی بیماری‌ها مانند انسداد دستگاه گوارش فرد را دچار تهوع و استفراغ طولانی‌مدت می‌کند. مشکلات مغزی نیز با استفراغ نیمه‌شب و اوایل صبح بدون علائم استفراغ همراه است.
وی افزود: بیماری‌های کلیوی و ارثی مانند اختلالات متابولیکی نیز خود را با تهوع و استفراغ نشان می‌دهد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *